Filtry UV – jak działają i co je wyróżnia.

Filtry UV – jak działają i co je wyróżnia.

Gru 11, 2020

Obecnie niemal każda para okularów przeciwsłonecznych, które kupujemy ma oznaczenie UV400 ale mało kto wie, co to właściwie jest?

Czy ma to związek z ochroną naszego wzroku przed promieniami słonecznymi? Filtr UV400 stanowi podstawową ochronę naszego wzroku przed następującymi promieniami ultrafioletowymi:

  1. UV-A – najbardziej szkodliwe oraz najbardziej rozprzestrzenione promieniowanie, które jednak w dużych ilościach może wywołać problemy ze wzrokiem, a w skrajnych przypadkach zaćmę fotochemiczną. Jest najbardziej szkodliwe dla naszego wzroku. Jego nadmiar zwłaszcza w okolicach delikatnej skóry oczu może osłabić włókna kolagenowe, co może spowodować szybsze starzenie się skóry w tej części twarzy.
  2. UV-B – promieniowanie stymulujące wytwarzanie witaminy D w organizmie. Jego nadmiar może jednak spowodować rumień skóry oraz reakcje alergiczne.
  3. UV-C – promieniowanie, które w teorii jest niemal w całości wchłaniane przez warstwę ozonową. Jednak nawet krótkotrwały kontakt oczu z tym promieniowaniem może je nieodwracalnie uszkodzić; podobnie jest z całym organizmem.

W związku z tym producenci okularów wprowadzili na rynek szkła chroniące nasz wzrok przed ultrafioletem. Liczba 400 w nazwie oznacza maksymalną długość fali (a najdłuższą jest UVA, której długość wynosi do 400 nm), przed którą chronią nas Filtry UV 400 w naszych szkłach.

Przy każdym oznaczeniu Filtru UV400 pojawiają się jednak cyfry z zakresu 0-4. To również ma znaczenie dla wyboru odpowiednich okularów – oznaczają one bowiem skalę przyciemnienia szkła.

Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła

Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła

Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43 % światła

Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła

Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła

Wynika z tego, że okulary UV 400 kat. 0 będą miały przezroczyste lub nieznacznie “przydymione” szkła, natomiast okulary UV 400 kat. 4 będą miały najciemniejsze szkła, które prawie w ogóle nie będą przepuszczały światła.